Case study Rekola.cz

Udržitelný bikesharing

Focení Design Web App Naše Baby Hardware Bike

Skoro každé západní město má bikesharing. V České republice nic a my jsme chtěli jezdit na kolech. A tak jsme v roce 2013 spustili nejdříve v Praze a následně v dalších českých městech sdílení kol - Rekola. Sehnali jsme stará kola z půd, natřeli je na narůžovo (aby byla co nejvíce vidět a nekradla se) a pustili je do ulic. Bez města, bez stojanů a s minimálními náklady. Rekola fungují 3 roky a meziročně rostou o stovky procent. A pořád pracujeme na tom, aby si každé město mohlo dovolit svůj bikesharing.

Ilustrace fungování výpůjčky kola

CO MAJÍ REKOLA ZA SEBOU

 • 3 sezóny
 • 6 měst
 • 70.000 výpůjček v tomto roce
 • 6.500 uživatelů
 • STAČÍ KOLA, ZÁMKY A MOBILNÍ APPKA?

  Nestačí, ale je to nezbytný základ. Služba funguje tak, že v mobilní aplikaci si najdete nejbližší kolo, přijdete k němu, do appky zadáte kód kola a ta vám za to ukáže kód číselného zámku. Odemknete, odjedete kam potřebujete a v cílové destinaci kolo zase zamknete. Novou polohu kola nahlásíte do aplikace a od té chvíle si může kolo půjčit zas někdo jiný.

  KOMUNITA

  Bez spousty nadšených lidí by Rekola nikdy nemohla fungovat. S barvením, servisováním, svážením kol a s mnoha dalšími aktivitami od začátku nezištně pomáhalo spoustu lidí. Dnes už mají Rekola vlastní tým, které má plné ruce práce obsloužit stovky výpůjček denně.

  SPOUSTA HEZKÉ PRÁCE

  Kola se občas kradou, občas rozbíjí, je potřeba sestavovat z darovaných a nakoupených dílů nová, barvit je na růžovo. Ikdyž už si na sebe Rekola vydělají, bez cizích peněz by nemohly růst tak, jak bychom si přáli. Jedná se s radnicemi, politiky, firmami, právníky, koordinují se dobrovolníci a města, ve kterých Rekola jezdí, řeší se web, sociální sítě, helpline, sklady, dotace, logistika, sbírání dat, stojany, cyklopruhy, smlouvy, rozpočty a milióny dalších drobností. Baví nás to.

  TECHNOLOGIE

  Protože nechceme stavět drahé pevné stanice, potřebujeme spoustu technologií. Kromě mobilní aplikace funguje složitá administrace, která monitoruje provoz, hlásí problémy a řeší synchronizaci desítek lidí v týmu. Letos jsme do mixu přidali i Bluetooth low energy, abychom uživatelům usnadnili vracení kol u kaváren.

  A BAVÍ TO CELÝ SVĚT

  Vítek, který Rekola vymyslel neúnavně po celém světě vypráví, jak lze veřejný prostor měnit zespod. "Prostě jsme hodili kola do ulic a čekali co se stane. A ono to začalo fungovat." A stojí to za to.

  Rekola v akci
  Rekola v akci